Guma to produkt odporny na wysoką temperaturę. Nie przepuszcza wody i w bardzo małym zakresie przenikają przez nią gazy. Produkt z gumy charakteryzuje się dużą elastycznością, którą zachowuje w temperaturze od -60 do 220 °C.

W praktyce tylko niektóre gatunki gumy posiadają te właściwości. W przypadku pracy urządzeń posiadających gumowe elementy lub produktów gumowych używanych w różnej temperaturze, należy wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanej gumy. Najlepszym przykładem jest ogumienie (letnie i zimowe) w samochodzie. Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej i elastycznej gumy niż letnie. Guma posiada wysoką rozciągliwość. Zanim się rozerwie, pęknie, może być rozciągana 12 razy. Jej wytrzymałość na rozciąganie wynosi od od 2,5 do 50 MPa. Z kolei gęstość gumy zawiera się w przedziale od od 1,1 do 2, a nawet więcej g/cm3. Guma, paląc się, wydziela czarny, nieprzyjemny zapachowo, gryzący dym, który jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

Zastosowanie gumy technicznej

Szeroki asortyment produktów wykonanych z gumy technicznej to zjawisko powszechne. Bez produktów z gumy trudno byłoby funkcjonować w dzisiejszych czasach (opony samochodowe i do innych pojazdów, węże ogrodowe, różne uszczelki gumowe, podeszwy do butów, obuwie gumowe w postaci popularnych gumiaków lub gumofilców), paski klinowe do silników i maszyn, gumowe zagarniacze, taśmy transportowe i wiele innych).

Do najpopularniejszych rodzajów gum technicznych należą EPDM, NBR i SBR. Tworzywa tego rodzaju posiadają bardzo dużą wytrzymałość. Są one nie tylko odporne na rozciąganie, ale posiadają też wiele zalet natury fizycznej i chemicznej. Gumy techniczne doskonale sprawdzają się we wszystkich temperaturach, które naturalnie występują na Ziemi.

Wszystkie rodzaje gum technicznych posiadają wysoką odporność na obciążenia, działania mechanicznie, wszelkie uszkodzenia czy przetarcia. Guma techniczna ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.